برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

اگر اهل اینترنت و تکنولوژی هستید حتما نام دیجیتال مارکتینگ را شنیده اید اما از آن جایی که نام دیجیتال مارکتینگ با پیشرفت تکنولوژی به سرعت وجود آمد خیلی از ما به طور کامل با آن آشنایی نداریم و نمی دانیم که کاربرد اصلی آن چیست. بهتر است بدانید دیجیتال مارکتینگ  همان بازاریابی اینترنتی هستش که برگرفته شده از بازاریابی سنتیه، با تفاوت اینکه در دنیای مجازی و اینترنت هدفمندتر عمل می کند. من سامان گرامی قصد دارم در این مقاله شما را با دنیای بزرگ دیجیتال مارکتینگ آشنا کنم پس با من همراه باشید. در ابتدا باید بگویم که تعریف مشخصی برای دیجیتال مارکتینگ وجود نداره و هر شخصی آن را از دیدگاه خود تعریف می کند. برای اینکه بتوانیم درک بهتری از  دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال داشته باشیم بهتر است نگاهی به تاریخچه آن بیندازیم. برای تاریخچه دیجیتال مارکتینگ نیز تئوری های متفاوتی وجود دارد که به آنها شاره خواهم کرد.

تاریخچه:

بعضی اعتقاد دارند دیجیتال مارکتینگ برای اولین بار ۱۹۷۰ به کار گرفته شد و مورد استفاده قرار گرفت و در بین سالهای ۲۰۰۰تا ۲۰۱۰بازاریابی دیجیتال به عنوان یکی از موثرترین راههای برقراری ارتباط با مشتریان و مصرف کنندگان شناخته شد. قبل از اینکه بازاریابی دیجیتالی مطرح بشود در اواسط دهه ۱۹۸۰گروه تبلیغاتی نرم‌افزاری با نام  Soft Ad Groupباعث شد که بازاریابی دیجیتال ریشه های محکم تری پیدا کند. آنها با جایگزین کردن فلاپی دیسک هایی به جای مجلات و بروشورهای تبلیغاتی به مشتریان خود این اجازه را دادند که مشتریان تجربه رانندگی مجازی را قبل از خرید داشته باشند. به طور مثال شخص می توانست به صورت مجازی در اتومبیل را باز و داخل آن سوار شود و با امکانات و خدمات آن اتومبیل آشنا شود که در چاپ های سنتی این قابلیت برای مشتریان قابل استفاده نبود. در این روش جدید فرد می‌توانست خودروی مورد علاقه خود را به صورت مجازی رانندگی کند و در صورتی که به آن تمایل داشت آن را بخرد. از طرف دیگر نظریه ای وجود دارد که می‌گوید نمی‌توان بازاریابی الکترونیکی را از تاریخ تکنولوژی کامپیوتر تفکیک کرد. بنابراین یکی از مهمترین و بزرگترین اتفاقات در عرصه دیجیتال مارکتینگ را به وجود آمدن ایمیل می‌دانند. ایمیل توسط شخصی به نام ری تاملینسون  در سال ۱۹۷۱ابداع شد. همچنین عده‌ای زمان آغاز دیجیتال مارکتینگ را مربوط به دهه ۱۹۹۰می‌دانند که اولین موتورهای جستجوی وب قابلیت این را داشتند که سایت های FTPرا ایندکس کنند. جالبه بدونید که بعد از سال ۱۹۸۰، حافظه های کامپیوتر بسیار توسعه یافت و قدرتمند شد به طوری که می‌توانست اطلاعات مشتریان را حفظ و ذخیره کند بنابراین شرکتها از آن رو به دیتابیس مارکتینگ آوردند و با استفاده از نوعی بازاریابی شروع کردند به جمع آوری اطلاعات مشتریان، برای بهبود روابط شرکت ها و سازمان ها. در واقع واژه دیجیتال مارکتینگ ۱۹۹۰به وجود آمد. به مرور دیجیتال مارکتینگ بسیار فراگیر شد و برای اولین بار کمپین تبلیغاتی بنری یا بنر های قابل کلیک مورد توجه قرار گرفت و جالب است بدانید که در این کمپین تبلیغاتی بالای ۴۴درصد از کسانی که بنر تبلیغاتی را دیده بودند روی آن کلیک کردند. با قدرتمند شدن موتور های جستجوگر گوگل و تلفن های همراه هوشمند، تبلیغات و بازاریابی دیجیتال بسیار مورد توجه قرار گرفت، به طوری که امروزه به یکی از قدرتمند ترین عوامل کسب و کارها تبدیل شده است.

www.mrsingaf.com

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

امروزه شاهد این هستیم که دیجیتال مارکتینگ بسیار در اطراف ما فراگیر شده و مورد استقبال تمامی مردم قرار گرفته است چرا که دیجیتال مارکتینگ نسبت به بازاریابی سنتی مشتریان را بیشتر مورد اهمیت قرار می دهد. با این صحبت ها متوجه شدیم که ابتدا دیجیتال مارکتینگ با نام بازاریابی دیجیتال وارد شده است و با توسعه و پیشرفته فناوری اطلاعات طی سالهای اخیر  توانسته زمان آنلاین بودن کاربران را در دنیای اینترنت افزایش بدهد و به عنوان یک دانش و تخصص جدا مورد توجه قرار بگیرد. یکی از سایت های معتبر در حوزه بازاریابی دیجیتال و محتوا، هنگامی که می خواهد بازاریابی دیجیتال را تعریف کند به نکاتی اشاره می کند که عمق دیجیتال مارکتینگ را وسیع تر می کند. در واقع به جای اینکه بخواهیم تعریف مستقیمی از دیجیتال مارکتینگ داشته باشیم، بهتره که همه تکنیک ها و ابزارهای که زیر مجموعه دیجیتال مارکتینگ قرار دارند را بشناسیم. با این حال که تعریف دقیقی نداریم, اما فکر میکنم که بتوانم تعریف نسبتاً خوبی برای دیجیتال مارکتینگ به شما بگویم. دیجیتال مارکتینگ را می توان شامل همه ابزارها و تکنیک ها و فعالیت هایی دانست که برای بازاریابی  محصولاتمان در دنیای دیجیتال مانند وب، اینترنت، موبایل و سایر ابزارهای دیجیتال استفاده کرد.

چرا دیجیتال مارکتینگ؟

اما سوال اینجاست که چرا ما باید از دیجیتال مارکتینگ استفاده کنیم و چه مزیتی نسبت به تبلیغات سنتی دارد. آیا می توان آن را جایگزین  تبلیغات سنتی کرد؟ اینجاست که مشاور دیجیتال مارکتینگ به کمک خواهد کرد. باید بدانیم که با پیشرفته تکنولوژی که صورت گرفته است و همچنین با توسعه تلفن‌های همراه هوشمند، اینترنت و سایت ها دیگر تکنولوژی جزئی از زندگی روزمره مردم شده است و برای رفع نیازهای خود و خریدهای خود از دنیای دیجیتال استفاده می کنند. شاید بتوان یکی از بزرگترین مزایای دنیا آنلاین را  قابل دسترس بودن آن دانست برای آنکه مردم می توانند در طول ۲۴ ساعت بدون آنکه نیاز به حضور فیزیکی داشته باشد از فروشگاه مورد نظر خود خرید کنند و این اتفاق تنها با چند کلیک ساده انجام می شود. از دیگر مزایای آن می‌توانیم در مورد ارزان بودن قیمت و صرفه‌جویی در زمان صحبت کنیم. همان طور که می دانیم مردم بیشتر زمان خود را در شبکه های اجتماعی و اینترنت می گذرانند  و این زمان  در صورت معمول بیشتر از یک ساعت است. از این رو اگر شما هدفمند عمل کنید می توانید از طریق دنیای دیجیتال کسب و کار خود را توسعه دهید، چرا که دیگر که تعداد مخاطبان شما به اندکی محدود نیست و شما در دنیای مجازی با میلیون‌ها نفر سر کار خواهید داشت که آنها می توانند مشتری شما باشند. مخاطبان بیشتر وقت خود را در اینترنت هستند چه بهتر است که کسب و کار خود را از طریق اینترنت و دنیای دیجیتال گسترش دهید. دیجیتال مارکتینگ دنیای بزرگی را رو به ما باز کرد تا بتوانیم با مردم در ارتباط باشیم و با آنها تعامل کنیم. استفاده از بازاریابی دیجیتال برای کسب و کار ها باعث شد که هزینه نیروی انسانی کمتر شود، شاخت مخاطبان آسان‌تر شود، هزینه تماس ها کاهش یابد، استراتژی ها هدفمند تر و روی برنامه‌ریزی مشخص تری انجام شود. در گذشته بازاریابی ها با تماس تلفنی و ارسال ها از طریق پست انجام می شد که هم هزینه نیروی انسانی و تماس بالا بود، هم هزینه ارسال پست ها گران بود. در صورتی که هزینه تبلیغات دیجیتال و بازاریابی دیجیتال بسیار ارزان و به صرفه است.

چالش های پیشرو

همانطور که متوجه شدیم مردم دیگه کمتر سراغ رسانه های قدیمی مثل روزنامه ها می روند و همچنین کمتر وقت خود را صرف دیدن تبلیغات تلوزیونی می کنند. امروزه شاهد این هستیم که مردم بیشتر ترجیح میدهند زمان خود را پای کامپیوتر، لپ تاپ و موبایل بگذراند که به آنها رسانه های دیجیتال میگوییم. پس برای اینکه بتوانیم ارتباط قوی، موثر و بهتری با مخاطبان داشته باشیم میبایست وارد دنیای دیجیتال شویم. مردم همیشه تمایل دارند تجربه مشتریان قبلی ما را بدانند تا اینکه به شعارهای تبلیغاتی ما توجه کنند. ما از طریق دنیای دیجیتال می توانیم به راحتی این تجربه و نظرات را به گوش مخاطبان برسانیم. البته باید بدانید دنیای دیجیتال چالش هایی هم دارد آنها را برای شما میگویم.

نکته اول: متنوع بودن رسانه ها دیجیتال

تنوع رسانه ها دیجیتال باعث می شود که کارفرماها و صاحبان برند در برنامه ریزی و استراتژی با مشکل روبرو می شوند. بودن ده ها شبکه های اجتماعی، سرویس های ایمیل مارکتینگ، وب سایت ها، همچنین موبایل ها و اپلیکیشن ها تنها بخشی از دنیا دیجیتال مارکتینگ را شامل می شوند.

نکته دوم: پایین بودن هزینه تبلیغات

پایین بودن هزینه تبلیغات در شبکه های دیجیتال و متاسفانه نبود تخصص کافی در زمینه این تبلیغات باعث شده است، شرکت های حرفه ای و غیر حرفه ای به صورت هجومی به این تبلیغات روی بیاورد و این امر باعث شده است تعداد این تبلیغات بالا برود و رقابتی شود، همچنین از طرفی هم مردم نمیدانند به کدام تبلیغات می توانند اعتماد کنند.

نکته سوم: هجوم اطلاعات تبلیغاتی

وقتی هجوم تبلیغات زیاد میشود تصور کنید مخاطبان با چه حجم زیادی از تبلیغات دیجیتال در دنیای اینترنت روبرو خواهند شد. این حجم اطلاعات مخاطبان را دچار سردرگمی خواهد کرد و از طرفی دیگر به خاطر درست نبودن تصویر بعضی کالاها در دنیای مجازی با خود واقعی آن باعث بی اعتمادی شده است و همچنین سبب کم شدن اعتماد به همه تبلیغات در دنیای مجازی می شود.

چگونه با این چالش ها روبرو شویم؟

از آنجایی که دیجیتال مارکتینگ می تونه بستری دو جانبه را برای شما محیا کند که از طریق آن می‌توانید از نظریات مشتریان خود نیز مطلع شوید و متوجه شوید که مخاطبان شما به چه چیزهایی علاقه دارند و چه چیزهایی برای آنها جذاب تر است، اما این به تنهایی کافی نیست و شما باید بتوانید که یک رابطه خوب و قوی با مشتری تان برقرار کنید. این کار باعث می شود تا از نظر های مخاطبان تان با خبر شوید و بفهمید انتظارهای مشتریان شما چیست. یکی از محسوس ترین برتری هایی که رسانه‌های آنلاین نسبت به دیگر رسانه ها مخصوصا رسانه های سنتی دارند، این است که می توانید با مخاطبان تان در ارتباط باشید و با آنها تعامل کنید. این ارتباط با مشتریان باعث می شود که علایق و سلیقه های مخاطبان برای شما آشکار شود و با توجه به این اطلاعات بتوانید آنها را تحلیل کنید، همچنین برنامه ریزی و استراتژی برای معرفی محصول و فروش خدمات  و کالاهای خود داشته باشید. شما باید با تولید محتوای جذاب و حرفه ای این حس رو باید به مخاطبان خود انتقال دهید که شما تنها نمی‌خواهید محصول خود را به آن‌ها بفروشید بلکه در تلاش هستید تا سطح دانش و زندگی آنها را نیز بالا ببرید. حالا باید تمامی نظرات کاربران را مورد توجه قرار بدهید و آنها را تشویق کنید تا داستانهای خودشان را بگویند و آنها را با دیگران به اشتراک بگذارند، چرا که این می تواند بزرگترین کلید موفقیت شما در دنیای کنونی باشد.

www.mrsingaf.com

نگاهی به آمارهای ابزاری دیجیتال مارکتینگ در سال ۲۰۱۸

طراحی سایت:

در واقع وبسایت هویت شما در فضای مجازی و آنلاین محسوب می شود. یکی از مهمترین کارهایی که در وهله اول برای موفقیت در دیجیتال مارکتینگ باید انجام بدهید، این است که یک سایت با طراحی و کاربری مناسب برای مخاطبان و بازدیدکنندگان درست کنیم. این سایت باید طوری باشد تا کاربران بتوانند به راحتی با آن ارتباط برقرار کنند و به آن چه که می خواهند به راحتی دست یابی داشته باشند.

ریسپانسیو کردن سایت:

آیا می‌دانستید بالای ۶۷ درصد کاربران وب سایت ها، علاقه بیشتری به سفارش دادن در سایت هایی دارند که سازگار با موبایل آنهاست.

لندینگ پیج:

جالب است بدانید استفاده از ویدیو در پایین صفحه ها یا صفحات فرود، نرخ تبدیل را ۸۶ درصد افزایش می دهد. پس از آن غافل نشوید.

تجارت الکترونیک:

جالب است بدانید تجارت الکترونیک در ایران سالانه ۶۰ درصد رشد می‌کند. حجم این تجارت در سال ۹۷ به بیش از ۱۶۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

نرم افزارهای موبایل:

جالب بدانید نرم افزارهای موبایلی در سال ۲۰۱۷ بیش از ۱۹۷ میلیارد بار دانلود شده است.

برنامه های پیام رسان:

بیش از ۴۰ میلیون نفر در کشورمان ایران از نرم افزارهای پیام رسان استفاده می کنند و بسیار فراگیر شده است.

نگاهی بیندازیم به آمار تبلیغات دیجیتال و آنلاین در سال ۲۰۱۸

قبل از اینکه آمار تبلیغات را مورد بررسی قرار بدهیم باید بدانید که تبلیغات دیجیتال و آنلاین در آمریکا بالای پنج و نیم درصد از حجم تبلیغات کل آمریکا را در بر میگیرد. و این امر نشان می‌دهد که چقدر تبلیغات دیجیتال توانسته اثر مثبتی داشته باشد.

تبلیغات موبایلی:

کشور آمریکا در سال ۲۰۱۸ بیش از ۷۰ میلیارد دلار هزینه تبلیغات موبایلی کرده است.

ایمیل مارکتینگ:

بسیاری از کارشناسان در حوزه دیجیتال مارکتینگ بازاریابی اعتقاد دارند که ایمیل مارکتینگ یا همان بازاریابی از طریق ایمیل می تواند به جذب و وفادارسازی مشتری بسیار کمک کند.

تبلیغات بنری:

نرخ تبدیل تبلیغات بنری در اینترنت به صورت میانگین برابر است با ۱۷\۰ درصد.

تبلیغات کلیکی:

همچنین نرخ تبدیل تبلیغات کلیکی در گوگل برابر است با میانگین ۳\۱۷ درصد.

آمارهای موتورهای جستجوگر گوگل و بهینه سازی سئو

شاید برایتان جالب باشد که ۹۳٪ تجربه‌های آنلاین با جستجو در یک موتور جستجوگر آغاز خواهد می شود.

٪۷۵از کاربران و مخاطبان هرگز از صفحه اول نتایج جستجوی گوگل فراتر نمی روند.

۷۵٪از کارشناسان دیجیتال مارکتینگ مهم ترین استراتژی را برای بهینه سازی سایت و بهبود موتورهای جستجوگر، تولید محتوا می دانند.

نگاهی بیندازیم به آمارهای بازاریابی محتوا در دنیای دیجیتال

بیش از نیمی از کارشناسان دیجیتال مارکتینگ اعتقاد دارند که تولید وبلاگ یکی از مهم ترین اولویت در تولید محتوا می باشد

ویدیو مارکتینگ:

طبق پیش بینی های انجام شده در سال ۲۰۱۹ بیش از ۸۰ درصد ترافیک اینترنت را ویدیو مارکتینگ فرا خواهد گرفت.

نگاهی بیندازیم به آمارهای بازاریابی شبکه های اجتماعی در سال ۲۰۱۸ 

شبکه‌های اجتماعی را می‌توان یکی از پر قدرتمندترین پلتفرم ها برای توسعه کسب و کار دانست. در میان شبکه های اجتماعی اینستاگرام در ایران است بسیار محبوب است.

نکته جالبی که اینجا این است اینه که بالای ۷۰ درصد خرید های مردم تحت تاثیر توصیه های دوستان شان در شبکه‌های اجتماعی است.

اکثر مردم برند ها را در اینستاگرام جستجو می‌کنند.

بالای ۷۰ درصد هشتگ‌ها اینستاگرام مربوط به برندها میشود.

بیش از ۲۵ میلیون نفر از ایرانی ها عضو اینستاگرام هستند.

بیشتر کاربران بزرگسال اینترنت در بیش از یک شبکه اجتماعی عضو هستند.

یکی از استراتژی هایی که در بازاریابی شبکه های اجتماعی استفاده می شود، استفاده از افراد محبوب در شبکه های اجتماعی است که به آنها اینفلوئنسر مارکتینگ می گویند.

حوزه های فعالیت دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی با موتورهای جستجوگر SEM شامل بازدیدهای ارگانیک

بازاریابی از طریق همکاری در فروش Affiliate Marketing

بازاریابی محتوا Content marketing

بازاریابی درونگرا Inbound Marketing

بازاریابی شبکه های اجتماعی Social Media Marketing

استراتژی محتوا Content Strategy

بهینه سازی موتورهای جستجوگرSEO

اینفلوئنسر مارکتینگ Influencer Marketing

ایمیل مارکتینگ Email Marketing

بازاریابی موبایلی و اپلیکیشن ASO

تولید محتوا Content Generation

بازاریابی ویروسی Digital Viral Marketing

تبلیغات مستقیم Native Marketing

تبلیغات هدفمند Target Marketing

تبلیغات بنری Banner Advertising

تبلیغات کلیکی PPC

البته باید گفت که حوزه های دیجیتال مارکتینگ به صورت کامل مشخص نیست و نظرات متفاوتی در این زمینه و دسته بندی آنها وجود دارد. من هم نظر شخصی خودم را در این زمینه بیان کرده ام.

www.mrsingaf.com

سخن آخر:

همان طور که می دانیم  پیشرفت تکنولوژی و دنیای دیجیتال تاثیر بسیاری در فروش محصولات و خدمات ما داشته است. اما این دنیای دیجیتال با همه مزیت هایی هم که دارد، گمراهی هایی برای علاقه مندان به این رشته به وجود آورده است که من بزرگترین عامل آن را عدم اطلاع رسانی درست و عدم آگاهی میدانم که باعث شده تفکرات اشتباه در این زمینه به وجود بیاید تا عده ای راه را اشتباه بروند. بهتر است برای شروع ابتدا بهتر است با دانستن اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ و ابزارهای آن آگاهی خود را بالا ببریم تا کمتر در گیر این چالش ها بشویم و هدف گذاری خود را درست انجام دهیم. خیلی ها می خواهند از دنیای دیجیتال مارکتینگ کسب درآمد کنند و خیلی ها هم همین الان مشغول این کار هستند. واقعا در این دنیای مجازی بی انتها می توانید پیشرفت کنید اما یادتان باشد که با آگاهی و دقیق قدم بردارید.