برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

مشکلات کمپین های تبلیغاتی

سلام به همه دوستداران دنیای تکنولوژی و دیجیتال مارکتینگ. در این مقاله درباره کمپین تبلیغاتی صحبت میکنم. درباره اینکه این کمپین تبلیغاتی همانطور که مفید است، میتونه چقدر برای ما مضر باشه و سرمایه ما را از بین ببرد. اگر بخواهیم در مورد نحوه بازاریابی و تبلیغات اطلاعات کسب کنیم براحتی میتوانیم از کتاب های موجود و اینترنت به آن دستیابی پیدا کنیم، اما آیا این اطلاعات به تنهایی میتوانند به ما برای یک کمپین تبلیغاتی هدفمند کمک کنند؟ در جواب باید بگویم خیر چرا که ما هر چقدر هم اطلاعات داشته باشیم از نیازهای روز بازار و نحوه بازاریابی که به روز هستند اطلاع نداریم. بنابراین نیازمند یک آژانس یا مشاور تبلیغاتی هستیم. حال بهتر است کمی درباره کمپین تبلیغاتی صحبت کنیم و بدانیم ماجرا از چه قرار است.
کمپین تبلیغاتی چیزی است که خیلی کم بتوان آن را ارزیابی کرد که چقدر اثر بخش و مفید بوده است. چرا که کمپین تبلیغاتی مجموعه ای از جنبه های مختلف تبلیغات را شامل میشود. از این رو شرکت هایی که کمپین های تبلیغاتی گسترده ای دارند و بصورت دائمی است کمتر به مفید بودن و اثر بخشی آنها پی میبرند.
آژانس های تبلیغاتی و بازاریابی که کمپین های تبلیغاتی و بازاریابی برای شرکتها درست میکنند معمولا خودشان بیلبوردها، تبلیغات محیطی و رسانه ها را اجاره کرده اند. اما سئوال اینجاست که آیا این آژانس های تبلیغاتی یا بازاریابی کمپین تبلیغاتی را با موجودی خود برای ما درست میکنند یا واقعا به فکر تبلیغات موثر و هدفمند هستند. همانطور که میدانیم اگر از مشاوران تبلیغاتی در این مورد سوال کنیم، هیچ گونه تضمینی برای موثر بودن کمپینهای تبلیغاتی به شما نخواهند داد و فقط درباره نهایت تلاششان از فعالیت هایی که میخواهند برای شما انجام بدهند صحبت میکنند. با تمامی این صحبت ها حالا قضیه برای ما کمی متفاوت است. یعنی به غیر از این که دانش لازم برای این کمپین احتیاج است باید دنبال جایی قابل اطمینان بود. طبق تحقیقاتی که انجام داده ام بیشتر کمپین های تبلیغاتی که هر ساله برای شرکت ها انجام میشود بیشتر باعث سودآوری شرکت های تبلیغاتی و مردم میشود تا خود شرکتی که دارد خدمات و محصول را ارائه میکند. خیلی از شرکت ها در صدا و سیما روابط دارند بنابراین به شما میگوند تبلیغات در صدا و سیما بسیار جواب میدهد و بازخور خوبی دارد. همچنین بعضی ها بیلبوردهایی برای خود دارند که میبایست هرچه سریعتر آنها را اجاره دهند پس میگوند تبلیغات در صدا و سیما بازدهی خوبی ندارد و تمرکز خود را روی بیلبورد و تبلیغاتی محیطی بگذارید. یا بعضی حتی دارای بانک اطلاعاتی ایمیل و تماس هستند که به شما پیشنهاد استفاده از این دیتا ها و بانک اطلاعاتی را برای بازخورد بیشتر میدهند و به هر حال هر آژانس تبلیغاتی یک چیز را میگوید. که این امر موجب میشود به شما اصرار کنند تا در کمپین تبلیغاتی خود از آنچه که دارند استفاده کنید و اساس کمپین را روی داشته های خود میبندند. در آخر معلوم نمیشود آنها کمپین ها و تبلیغات را برا اسای هدف و نیازهای مشتری برنامه ریزی میکنند، یا جایگاههای خالی خودشان. پس هرچه آژانس تبلیغاتی بزرگ تر و عوامل تبلیغاتی بیشتری داشت دلیل نمیشود که به آنها اعتماد کنیم و آن را برگزینیم. این شیوه نه تنها در تبلیغات و بازاریابی بلکه در فعالیت های دیگر همچون گردشگری و غیره بسیار امری عادی است. بطور ساده آنها بیشتر فکر سود خودشان هستند تا ما. نا آگاهی و نداشتن اطلاعات کافی در این باره باعث شده سرمایه و انرژی استارتاپ های کوچک و تازه راه اندازی شده به هدر برود.
برای اینکه درک بهتری از کمپین تبلیغاتی داشته باشیم باید بدانیم خود تبلیغات همچون دیگر مسایل اصول و قوانین خاصی وجود دارد و همچنین شیوه ها مختلف. یکی از بهترین مدل های آن که بصورت ساده میتواند تصویر خوبی را از تبلیغات نشان دهد، مدل M5 است. در این مدل و الگوریتم درباره پنج واژه مهم و حیاطی در تبلیغات صحبت میشود. این پنج واژه عبارتند از: mission به معنی ماموریت، Money به معنی پول و بودجه، Message به معنی پیام، Media به معنی رسانه استفاده شده و Measurement به معنی قابل اندازه گیری و سنجش است. هر کدام از این واژه ها نقش بسزایی در تبلیغات دارد. اما همیشه باید این مورد را در نظر گرفت که برای مشتری Measure اهمیت بیشتری دارد و انتظارش ماموریت و فعالیتی است که آژانس تبلیغاتی برا آنها انجام میدهید. از طرف دیگر برای آژانس های تبلیغاتی Money مهم است یعنی پول و بودجه شرکتی که خواستار تبلیغات است تا بتوانند با توجه به بودجه آنها کمپین تبلیغاتی را ارائه کنند.
اما باید این را دانست که تبلیغات مجموعه فعالیت هایی است که با دانستن شناخت مخاطبان و نیازهای بازار با هدفی خاص انجام میشود و پیام مورد نظر را از طریق های مختلفی که از قبل برنامه ریزی شده است در اختیار مخاطبان قرار میدهد و تاثیرات مستقیم و غیر مستقیم روی آنها میگذارد تا ترغیب شوند از محصولات مالک محصول خریداری کنند.
به هر حال بهتر است تاحدی با اصطلاحات و نوع تبلیغات آشنایی داشته باشیم چرا که بخاطر مسایل اقتصادی و کمپین های نادرست و حتی تجربه بدی که بعضی شرکت ها در تبلیغات داشته اند ما آگاه تر عمل کنیم و ترسمان بریزد. در امر تبلیغات مهمترین مسئله ای که باید به آن اشاره کرد صبوری است، چیزی که اکثر شرکت ها ندارند و میخواهند سریع به سوددهی برسند. برخی موارد نشان داده کمپین های تبلیغاتی نیازمند زمان است برای مثال شما نمیتوانید تاثیرات سئو و گوگل را به سرعت ببینید چرا که هر تبلیغی با توجه به زمان و نوع آن، در بازدهی متفاوت است. حتی نوع محصولی که داریم شاید در بعضی بازه های زمانی جواب ندهد و تبلیغات آن اشتباه باشد. از آنجایی که امروز دنیای دیجیتال، حرف اول را میزند بهتر است تمرکز را در دنیای دیجیتال و رتبه گوگل بیشتر کنیم. پیشنهاد من در کمپین های تبلیغاتی مداوم بودن آن است. این مداومت شاید طولانی و برای کارفرما خسته کننده باشد اما بدانید شما هر جا که در دید مخاطبانتان باشید و هر چقدر هم هزینه تبلیغات کنید همه شما را در گوگل و اینترنت جستجو میکنند. شاید در چند سال آینده با پیشرفت های جدید این دیدگاه عوض شود. بگذارید رقیبهایتان هزینه های بالا برای تبلیغات محیطی از جمله بیلبورد و غیره بدهند. بیلبورد ماندگار نیست، تبلیغات محیطی و همینطور برخی از تبلیغات دیجیتال. شما جایگاهی در اینترنت خواهی داشت که همیشه مخاطبان را بسوی شما میکشد.
پیروز باشید
سامان گرامی

سامان گرامی

مشاور و مدرس دیجیتال مارکتینگ

http://mrsingaf.com