برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

تبلیغات محیطی و ماندگاری آن

سلام به همه شما عزیزانی که علاقه مند به تبلیغات و مارکتینگ هستید، من سامان گرامی در این مقاله میخواهم در مورد مبحث “تبلیغات محیطی” که نسبت به تبلیغات دیجیتال کمرنگ تر شده است صحبت کنیم. خوب برای شروع بگذارید کمی در مورد تبلیغات رسانه ای مثل تلوزیون صحبت کنیم. وقتی صحبت از تبلیغات تلوزیونی میشه، باید بگم همیشه طرفدارها و مخاطب خاص خودش را دارد. یاد یه جمله ی معروف افتادم که از صاحب رلزرویس پرسیدند که چرا در تلوزیون تبلیغ نمیکنی؟! او هم در جواب گفت: چون مخاطبان ما وقت تلوزیون دیدن را ندارند. صحبت و حرف جالبی بود که اگر واقعا این افراد تبلیغات تلوزیونی را نگاه نمیکنند پس چه طور جذب رولز رویس یا کالاهای دیگر میشوند. شاید وقت چک کردن موبایل و لپ تاپ خود را برای دیدن تبلیغات دیجیتال هم نداشته باشند. پس باید راهی باشد که تمامی مردم را دگیر تبلیغات خودمون کنیم و اون راهی نیست جز تبلیغات محیطی. شاید بتونم با جرات بگم اینگونه تبلیغات تنها تبلیغاتی هستند که همیشه دیده میشوند، یا اگر به زبان ساده بخواهم برایتان بگم برای ندیدن تبلیغات محیطی باید با چشم بسته در خیابان ها راه بروید. اما تبلیغات محیطی چه ویژگی هایی دارد؟! چطور میتوان از آن بطور مفید استفاده کرد؟! اصلا انواع تبلیغات محیطی چیه و مزایای آن چیست؟ اینها مطالب جذابی هستند که ما در مورد آنها صحبت خواهیم کرد، پس با من همراه باشید در ادامه مطلب.
اسم تبلیغات محیطی خیلی برای ما آشناست و احتمالا اولین چیزی که به ذهن ما بعد از شنیدن این واژه خطور خواهد کرد، کلمه ای است به نام “بیلبورد”. بهتر است بدونید که تبلیغات محیطی انواع خاصی دارد که پایین تر در مورد آن صحبت خواهیم کرد. اما نکته جالب استفاده از تبیغات محیطی این است که معمولا برای ماندگاری تبلیغات رسانه ای و تلوزیونی استفاده میشود و همانطور که در بالا گفته ایم برای اشخاصی که وقت دیدن رسانه ها را ندارند استفاده میشود چرا که نمیتوان از دست تبلیغات محیطی فرار کرد. هدف تبلیغات محیطی را میتوان ماندگاری تبلیغات و دیده شدن دانست. حالا موقعش شده با انواع تبلیغات محیطی آشنا بشویم.
دسته اولی که میخوام در موردش برای شما صحبت کنم بیلبورد است، بیلبوردها میتوانند به صورت کشوری، شهری یا حتی محله برای یک غشر خاص و مخاطبان خاص باشد. بیلبوردها انواع مختلف، شکل ها و سایزهای استانداردی دارن که همه روزه ما آنها را در جاده ها مشاهده میکنیم. این بیلبورد اگر خلاقانه و جالب باشد براحتی میتواند ما را جذب خود کند و بازدهی آن نسبت به هزینه اش بیشتر باشد. پس قبل از هر چیز بهتر است این فعالیت را با مشورت و برنامه ریزی متخصص انجام دهیم تا به خواسته ی خود برسیم. بیلبودها میتواند بصورت نمایشی و پوستری باشند. بیلبوردهای نمایشی را بیشتر در خیابان ها و مراکز تجاری مشاهده میکنیم که انواع مختلفی همچون: بیلبورد نوری، نمایشگرهای سه بعدی و دیجیتالی همراه با نور پردازی های خاص و متحرک دارد. این بیلبوردها میتواند بصورت پوستری هم باشد که آن را بیشتر در مراکز تجاری و روی دیوارهای بزرگ که نمونه اش در میدان ولیعصر است، استفاده میکنند.
دسته بعدی که در موردش صحبت میکنم تبلیغات ترانزیت است. درواقع تبلیغات ترانزیت همانطور که از اسمش معلوم است در مکان های حمل و نقل مسافر استفاده میشود.تبلیغات روی وسایل نقلیه از جمله اتوبوسها، خودروها، کشتی ها و غیره…جزو دسته تبلیغات ترانزیت محسوب میشود. دستگیره های متروها، اتوبوسها هم از این دسته هستند. جالبه بدونید که تبلیغات ترانزیت از آنجایی که در ارتباط با مسافران شهرها و کشور های مختلف است، میتواند بخش عظیمی از مخاطبان را هدف خود قرار دهد. همچنین نسبت به دیگر تبلیغات محیطی میتواند مقرون به صرفه تر باشد. تبلیغات ترانزیت هم میتواند بصورت بنری، تلوزیون های دیجتال، نوری و پوششی (درون و بیرون وسایل حمل و نقل) باشد که خلاقیت به کار رفته در آن تاثیر بسیاری در جذب مخاطب دارد.
برویم سراغ دسته بعدی یعنی مبلمان شهری. اخیرا بیلبوردی از شهرداری دیدم که زده بود قرار ما: مراقب مبلمان شهری خود باشیم. تبلیغات در مبلمان شهری یعنی نزدکترین تبلیغات به مردم، مشتریان و مخاطبان. این تبلیغات میتواند در نزدیکی عابرهای پیاده، فروشگاهها، سوپرمارکتها، مراکز تجاری و عبور و مرور مردم بصورت ال ای دی، بنر، و تلویزیوهای دیجیتالی و غیره…. باشد. این نوع تبلیغات بیشتر برای تبلیغات محله ای کار برد دارد و میتوان از دیگر هدف های آنها به تاحت تاثیر قراردادن عابران اشاره کرد.
تبلیغات از طریق تراکت یا عروسک های تنپوش بخش جالبی از تبلیغات محیطی است. در این نوع تبلیغات شخصی را با لباس جذاب که معمولا شبیه جایی است که میخواهند بازاریابی برایش انجام دهند، میان مردم قرار میدهند. در این روش شخص با مردم در تعامل است و با او عکس میگیرند. این لباس جذاب میتواند خیلی سریع کودکان را تاحت تاثیر قرار دهد و کودکان نیز پدر و مادر های خود را بسوی آن میکشند. این عروسک میتواند تراکت نیز همراه خود داشته باشد و آن را در اختیار مردم قرار دهد، اما برای پخش تراکت ما حتما نیازمند لباس عروسکی نیستیم و شخصی را میشود برای پخش تراکت ها و تبلیغات در محله ها برای توضیع تراکت فرستاد. باید توجه کنید که توضیع تراکت میبایست هدفمند باشد و آن را صرفا پشت برف پاکن ها و دیوار نچشبانید. تراکت پخش کن میبایست بازاریابی کند و از قبل آموزش ببینید تا نتیجه مطلوبی را بتوانیم بدست بیاوریم.
دسته دیگری که امروزه با افزایش مراکز تجاری بخصوص ایران شاهد هستیم تبلیغات در مراکز تجاری است که مشتریان را در هنگام خرید کردن و صرف غذا در فود کرت ها هدف قرار میدهد. این تبلیغات میتواند روی پله ها، آسانسورها، کانتر، تلوزیون های دیجیتال و پله برقی ها باشد.
نمایشگرهای دیجیتالی بخش مهمی از تبلیغات محیطی را شامل میشود که آنها را در تمامی نقاط شهری میتوانیم استفاده کنیم. به علاوه این قابلیت را دارد که از آن بصورت ۲۴ ساعته شبانه روز استفاده کرد. نمایشگرهای دیجیتالی دارای کیفیت بسیار زیادی است که مخاطبان را تاحت تاثیر قرار میدهد.
به غیر از تبلیغات محیطی سنتی: بیلبورها، تبلیغات ترانزیت، تراکت ها، بروشورها و غیره که با آنها آشنا شدیم، امروزه تبلیغات محیطی به خاطر جذب خوب مخاطبان بسیار بیشتر شده که بخشی از آنها بصورت ذیل مباشد:
نور پردازی و تصویر روی دیوارها
تبلیغات محیطی در پمپ بنزین ها
رسانه‌های تفریحات ساحلی
بیلبوردهای متحرک و سه بعدی
تبلیغات در کمپینگها و پیستهای اسکی با نمایشگرها
تبلیغات در داروخانه ها و پاساژها
تبلیغات در هتل ها و مکان های گردشگری
تبلیغات در ورزشهای هیجانی و خطرناک
تبلیغات در نمایشگاهها و همایشها
تبلیغات در خیریه ها
در آخر در مورد مزایا و معایب تبلیغات محیطی کمی صحبت میکنیم.
مزایای تبلیغات محیطی:
تبلیغات محیطی انعطالف پذیری مکانی دارد، یعنی شما میتوانید در تمامی سطح شهر و کشور از آن استفاده کنید. این نوع تبلیغات همچمین قابلیت ایجاد آگاهی دارند و بخاطر تاثیر گذار بودنشان با یک پیام ساده میتوانند آگاهی ایجاد کنند. تبلیغات محیطی خاموش نمیشود، بلکه چندین بار ممکن است در معرض دید مخاطبان قرار خواهد گیرد. همچنین میتواند برای مخاطبان خاص کاملا قابل دسترس باشد. برای مثال: اگر مخاطب ما مسافران هستند میتوانیم آن را در فرودگاهها، راه آهن و جاده ها و مکان های گردشگری قرار داد.
معایب تبلیغات محیطی:
اما تبلیغات محیطی محدودیت و معایبی هم دارد. اولین و مهمترین موضوع این است که نمیتوان آن راه اندازی گیری کرد. تبلیغات به تنهایی تاثیری ندارد و نیاز دارد در کنار رسانه های دیگر قرار گیرد تا هدف کامل شود. با این حال که تبلیغات محیطی میتواند جذاب باشه، اما مطمئن نیستیم که مخاطب را مشتاق به خرید کند. از طرف دیگر این نوع تبلیغات، تبلیغات لحظه ای و زودگذر هستند. یعنی شخص فقط چند ثانیه در معرض آن قرار میگیرد و در بعضی مواقع پیامها و مخاطبان در حال حرکت هستند. در برخی مواقع هم بیلبوردها به خاطر جذاب بودنشان میتوانند حواس رانندگان را پرت کنند و این امر منجرب به تصادف خواهد شد.
امیدوارم از این مقاله لذت برده باشد.

سامان گرامی

سامان گرامی

مشاور و مدرس دیجیتال مارکتینگ

http://mrsingaf.com