برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

۲۷ نکته رایگان برای بدست آوردن فالوور در اینستاگرام

استفاده از هرگونه فضای مجازی بدون یک پلن مشخص و مشاوره دیجیتال مارکتینگ ممکن است باعث اتلاف وقت شما و هدر رفتن سرمایه شما خواهد بشود. از آنجایی که هم اکنون شما در حال مطالعه این مقاله هستید پس هدف مشخصی برای افزایش فالوورهایتان دارید. این هدف برای شروع بسیار خوب است ولی لازم است که بخشی از استراتژی بزرگتر شما ، که استراتژی کسب و کار شماست باشد.

راه های افزایش فالوور در اینستاگرام

۱- یک استراتژی با فکر برای اینستاگرام خود داشته باشید.

چرا میخواهید فالوور های بیشتری داشته باشید ؟!

شاید :

 • افزایش مخاطبان برندتون
 • افزایش فروش محصولات و یا خدماتتون
 • افزایش ترافیک وبسایتتون

تمرکز روی این اهداف باعث می شود شما یک اکانت اینستاگرام منظم و با هدف داشته باشید. همچنین به شما کمک میکند بازدیدکنندگان بیشتر و فالوور های وفادار جذب کنید.

در راهنمای استفاده از اینستاگرام برای کسب و کارتون که ما برای شما آماده کرده ایم شما را مرحله به مرحله به ساخت یک استراتژی برای افزایش فالوور های اینستاگرامتون نزدیک میکند.

۲- مخاطبانِ هدفتان را مشخص کنید.

از خودتان سوال کنید که به چه اشخاصی می خواهید برسید ؟!

 • سن مخاطبتون چقدر است ؟!
 • کجا زندگی می کنند ؟!
 • شغل آنها چیست ؟!
 • چه زمانی و چگونه از اینستاگرام استفاده می کنند ؟!
 • چالش های زندگیشان و نقاط دردشان چیست ؟!

پاسخ به این سوالات به شما کمک میکند محتوای مناسب برای رسیدن به فالوور های مناسب کسب و کارتون تولید کنید.

۳- ساخت داستان جذاب برندتون

کنجکاوی مخاطبان را با نشان دادن پروسه تولید محصولتون برطرف کنید یا دیدگاه یکی از‌ کارمنداتون در پروسه تولید را منتشر کنید. اگر میخواهید برند شما را به عنوان یک برند الهام بخش بشناسند سبک زندگی و یا موفقیت های مشتری هاتون رو به نمایش بگذارید. اصلاً مهم نیست به چه چیزی می خواهید‌ برسید ، شخصیت برندتون ، شکل ظاهری و داستانتون رو بسازید. پست های شما باید به راحتی قابل شناسایی باشد.

برای مثال اگر شما از گیاهان خوشتان می آید از عکس های زیر لذت خواهید برد

www.mrsingaf.com

۴- یک بایوگرافی و پروفایل خوب بسازید.

پروفایل شما ستون فقرات شما در اینستاگرام است و داشتن یک پروفایل خوب کلید رشد مخاطبان شماست.

۲/۳بازدید های پیج های بیزینس در اینستاگرام افرادی هستند که آن پیج را فالو نکرده اند. پروفایل شما باید آنقدر کامل و قوی باشد تا آن ۲/۳را قانع کند که دکمه فالو را بزنند. آنها اگر ببینند پروفایل شما کامل و واضح نیست آن دکمه را نخواهند زد.

در اینجا چیزهایی که باید در پروفایل شما باشد را بررسی می کنیم :

 • اسم : حداکثر ۳۰کارکتر که در سرچ اینستاگرام نشان داده می شود ، پس سعی کنید از کلمات کلیدی استفاده کنید.
 • Username یا نام کاربری : نام کاربری شما در اینستاگرام باید با نام کاربری شما در سایر پلتفرم ها مثل توییتر و … یکسان باشد تا مخاطبان شما در پلتفرم های دیگر به راحتی شما را در اینستاگرام پیدا کنند.
 • وبسایت : تنها جایی در اینستاگرام که شما می توانید لینکی که قابلیت کلیک کردن دارد بگذارید.

پس از این فرصت استفاده کنید و وبسایت خود را حتماً قرار دهید.

 • Bioیا بایوگرافی : ۱۵۰کارکتر که باید با آن مخاطبان جدید را قانع کنید که چرا باید شما را فالو کنند.

۵- محتوایی منتشر کنید که مخاطب شما را درگیر کند.

محتوای خوب و چالش برانگیز باعث میشود افراد محتوای شما را لایک کنند ، کامنت بگذارند و منتشر کنند. این کار ها باعث سریع تر شدن رشد شما در الگوریتم اینستاگرام میشود و به شما کمک میکند بازدید صفحه و فالوور های جدید زیادی بدست آورید.

هر چیزی که شما پست می کنید باید برای مخاطبان هدف شما جذاب باشد. هدف شما آگاهی رساندن ، درگیر کردن و سرگرم کردن مخاطبان با محتوای شماست. تصاویر باید جذاب و کپشن شما باید درگیر کننده باشد.

۶- اکانت اینستاگرام خود را در سایر فضا های مجازی به نمایش بگذارید.

اگر میخواهید فالوور بیشتری در اینستاگرام بدست آورید ، پیدا کردن شما برای مردم باید راحت باشد.

به زبان دیگر پروفایل شما باید به راحتی قابل دسترس باشد.

اگر شما در فضای دیگری فالوور هایی جذب کرده اید به آنها درباره اکانت اینستاگرام خود اطلاع دهید ، لینکی به پروفایل اینستاگرام خود منتشر کنید و به فالوور های فعلیتان دلیلی بدهید تا لینک را باز کنند مثلاً : ( لینک اکانت ما در اینستاگرام به همراه کد تخفیف )

گروه صنعتی Schaeffler در Linkedin بیش از ۱۰۷هزار نفر فالوور دارد.

زمانی که آنها اکانت اینستاگرام خود را راه اندازی کردند طبیعی بود که در Linkedin، اکانت اینستاگرام خود را معرفی کنند.

اگر شما تازه یک اکانت اینستاگرام باز کرده اید حواستان باشد که قبل از اینکه جایی اکانت خود را تبلیغ کنید ، حداقل ۱۲پست در پیجتان باشد.

همچنین می توانید چندتا از پست های خوبتان را در جا های دیگر منتشر کنید. توجه داشته باشید که تبلیغاتِ با هزینه روی این پست ها می تواند باعث جذب فالوور شود.

۷- اکانت اینستاگرام خود را در محل هایی که با مشتریان خود ارتباط دارید ارسال کنید.

تمامی ابزار های ارتباطی ( هم آنلاین هم آفلاین ) به شما این فرصت را میدهند که افراد را به سمت اکانت اینستاگرامتان روانه کنید.

مطمئن شوید که لینک اینستاگرامتان در وبسایتتان ، ایمیل های ارسالی تان و خبرنامه آنلاین شما وجود داشته باشد. اینکار به شما اطمینان می دهد که افرادی که هم اکنون با آنها در ارتباط هستید شما را در اینستاگرام فالو کنند.

www.mrsingaf.com

اگر یک اکانت اینستاگرام جدید ساخته اید ، چندتا از پست های جذابتان را برای کسانی که با آنها در ارتباط هستید ایمیل کنید.

۸- از Nametag اینستاگرام استفاده کنید.

این قابلیت که به تازگی به اینستاگرام اضافه شده ، یک کد قابل اسکن است که به کاربران این امکان را میدهد که به سرعت اکانت شما را فالو کنند.

گفتیم که ابزار های ارتباطی آفلاین به شما امکان تبلیغ کردن اکانت اینستاگرامتون را میدهند. Nametag یک راه آسان و بسیار موثر برای تبلیغ در فضا های آفلاین است. میتوانید Nametag خود را در فاکتور فروش ، تابلو ها و یا بسته بندی محصولات چاپ کنید.

www.mrsingaf.com

همچنین Nametag راه بسیار خوبی برای گرفتن فالوور در کنفرانس ها و یا جلسات است.

۹- از هشتگ های مرتبط و مناسب استفاده کنید.

هشتگ ها ، پست ها و استوری های شما را به افرادی که به دنبال محتوای مربوط به محصول و یا برند شما میگردند ، نمایان میکنند. قبل از استفاده از هشتگ ها برای جذب فالوور یک سری باید ها و نباید ها را در رابطه با استفاده از هشتگ باید انجام دهید.

باید : هشتگ های محبوب و مرتبط به کسب و کارتون رو پیدا کنید.

با استفاده از سرچ اینستاگرام هشتگ های جذاب و مربوط به کسب و کارتون رو پیدا کنید بعد با یک ابزار آنالیتیک که قابلیت ارزیابی هشتگ ها را داشته باشد محتوا هایی که جذابیت بیشتری داشته اند و از این هشتگ استفاده کرده اند بیابیید. اینکار به شما این امکان را میدهد که متوجه شوید چه محتوایی باید تولید کنید.

باید : هشتگ خودتان را درست کنید.

هشتگ خودتان را درست کنید ، مخاطبان شما می توانند با استفاده از هشتگ شما پست های مربوط را منتشر کنند.

نباید : زیاده روی کنید.

استفاده بیش از حد از هشتگ ها حواس مخاطب را از پیام اصلی شما پرت می کند و همچنین میتواند باعث شود که فکر کنند شما اسپمر هستید.

نباید : از هشتگ های مبادله ای استفاده کنید.

استفاده از هشتگ هایی مثل #لایک_در_ازای_لایک

#تگ_در_ازای_لایک #فالو_کنید و این سبک از هشتگ ها ، احتمال اینکه به طور موقت افزایش فالوور داشته باشید هست ولی به این توجه کنید که تعدادی اسپمر و یا افرادی که فقط میخواهند فالو شوند وارد پیج شما می شوند و این افراد به درد کسب و کار شما نمیخورند. به جای اینکار روی استفاده از هشتگ های مرتبط به کسب و کار و محصولات خودتون تمرکز کنید.

نباید : استفاده از هشتگ ها را در استوری ها فراموش کنید.

حتماً از هشتگ در استوری های خود استفاده کنید ، اینکار احتمال جذب افراد جدید را بیشتر می کند.

۱۰- اکانت های Feature را هدف قرار دهید.

اکانت های Feature، اکانت هایی هستند که پست های زیبا و عکاسی های خوب را منتشر می کنند.

خودِ پیج Instagram یکی‌ از این اکانت هاست. این اکانتها غالباً فالوور های زیادی دارند سعی کنید توجه یکی از این پیج ها را به خود جلب کنید. منتشر کردن یکی از پست های شما توسط این پیج ها فالوور زیادی را روانه پیج شما میکند.

۱۱- موقعیت خود را تگ کنید.

اگر کسب و کار شما یک موقعیت مکانی فیزیکی ، مثلاً تهران دارد حتماً تگ کنید زیرا افرادی که این لوکیشن را سرچ می کنند با محتوای شما هم روبرو می شوند و احتمال جذب آنها وجود دارد.

www.mrsingaf.com

۱۲- Explore را هدف قرار دهید.

قسمت Explore که در پایین صفحه اینستاگرام شماست ، به تعریف اینستاگرام جایی است که شما فیلم ها و عکس هایی را که ممکن است دوست داشته باشید و فالو نکرده اید میبینید.

www.mrsingaf.com

در Explore، استوری ها ، پست ها و IGTV ها قابل نمایش اند.

کاربران در ابتدا ردیفی از محتوا ها که بر اساس الگوریتم انتخاب شده اند میبینند. در ادامه صفحه امکان انتخاب یک موضوع مخصوص مثلاً Fashion را دارند.

روزانه بیش از ۲۰۰میلیون نفر صفحه Explore را میبینند. این یک فرصت بزرگ برای برند هایی است که میخواهند دیده شوند. بنابراین چگونه میتوانیم وارد Explore شویم ؟! در مقاله ای مجزا به این بحث میپردازیم.

۱۳- سایر اکانت های مرتبط را فالو کنید.

زمانی که شما یک اکانت را فالو میکنید به احتمال خیلی زیاد آن کاربر صفحه اینستاگرام شما را باز میکند و محتوای شما را‌ میبیند پس اگر صفحه شما پر از محتوایی باشد که او دوست دارد، شما را فالو خواهد کرد.

همچنین راه دیگر افزایش فالوور این است که فالوور های اکانت های معروف که به کسب و کار شما مرتبط اند فالو کنید. توجه داشته باشید که نباید تعداد Following های شما خیلی زیاد شود.

۱۴- با پیج های خوب و معروف مشارکت کنید.

شما میتوانید با لایک کردن ، کامنت گذاشتن و انتشار محتوای آنها با آنها مشارکت کنید. از کامنت های کلیشه ای مثل : (( چه پست خوبی )) و این قبیل کامنت ها پرهیز کنید چون شما را به عنوان ربات خواهند شناخت.

اینکار به ۳طریق توجه را به سمت شما جلب میکند :

۱- زمانی که برای کسی کامنت میگذارید و یا لایک میکنید او میبیند و احتمال دارد شما‌ را لایک و فالو کند.

۲- زمانی که کسی و یا پیجی شما را لایک میکند در صفحه Activityبرای فالوورهایش هم محتوای شما نشان داده می شود و آنها نیز احتمال دارد به پیج شما سر بزنند.

۳- هر چه Engagement شما بیشتر باشد شانس حضور شما در صفحه Explore افزایش می یابد.

اگر برند و یا محصول شما پیج و یا جامعه مرتبط ندارد از پیج های اسلایم و لوازم آرایشی بهداشتی استفاده کنید ، آنها برترین جوامع ۲۰۱۸بودند و مخاطب همگانی دارند.

۱۵- اکانت های مرتبط را تگ کنید.

شما با تگ کردن افرادی که در عکس شما هستند و یا کپشن شما مربوط به آنهاست می توانید فالوور های جدید بدست آورید چون تگ کردن یک نفر باعث می شود او یا زیر پست شما کامنت بگذارد و Engagement شما را بالا ببرد و یا پست شما را در صفحه خود منتشر کند که باعث می شود فالوور های آن شخص شما را فالوو کنند.

تگ کردن یک پیج در استوریتان هم بسیار موثر است زیرا شخص تگ شده با چند کلیک می تواند همان استوری را بگذارد و فالوور های او با کلیک روی استوری به پیج شما می آیند.

۱۶- از فالوور های خود بخواهید دوستانشان را تگ کنند.

هر از چند گاهی از فالوور های خود بخواهید دوستانشان را تگ کنند اینکار باعث افزایش خیلی زیاد فالوور های شما می شود. توجه داشته باشید که در پست های انگیزشی و یا بسیار مفید این خواسته را مطرح کنید تا فالوور هایتان فکر کنند در حق دوستانشان لطفی می کنند.

۱۷- مرتباً پست بگذارید.

فالوور های شما دوست دارند محتوای شما را ببینند به همین دلیل است که شما را فالو کرده اند.

همانطور که اشاره کرده بودیم زمانی که فالوور های شما ، شما را لایک می کنند و یا کامنت میگذارند در صفحه Activity دوستانشان نمایش داده می شود و آن ها هم جذب پیج شما می شوند پس محتوایی بگذارید که مخاطب را درگیر کند.

فاصله پست گذاشتن ها چقدر باید باشد ؟! آنالیزی که انجام شده نشان می دهد پیج هایی که روزانه پست می گذارند ۴برابر سریعتر از پیج هایی که هفته ای یک پست می گذارند رشد می کنند.

۱۸- در زمان درست ، پست بگذارید.

بله ، درست است که اینستاگرام پست هایی که در Feed می بینید با توجه یک الگوریتم میچیند و چینش بر اساس زمان بندی نیست ولی همچنان زمان بندی درست پست ها یکی از پارامتر هایی است که در الگوریتم اینستاگرام مورد توجه قرار میگیرد.

برای فهمیدن بهترین زمان علاوه بر استفاده از ابزار آنالیتیک میتوانید از آزمون و خطا برای نتایج عینی استفاده کنید. در ساعات و روز های مختلف پست بگذارید و نتایج را یادداشت کنید. با بررسی نتایج بهترین زمان را متوجه می شوید.

۱۹- پست های خود را از قبل زمانبندی کنید.

اینکار باعث می شود شما بتوانید زمان کافی برای پیدا کردن عکس و یا کپشن مناسب داشته باشید. توجه کنید که کپشن شما باید خیلی خوب باشد و از نوشتن کپشن های بی فکر و بی معنی خودداری کنید.

۲۰- از کپشن های جالب و گیرا استفاده کنید.

با اینکه اینستاگرام یک پلتفرم دیداری است ، ولی کپشن شما در زیر پست نقش بزرگی در افزایش Engagement شما‌ بازی می کند. همانطور که تا الان متوجه شده اید Reach و Engagement فاکتور های کلیدی برای رسیدن به فالوور های بیشتر در اینستاگرام اند.

چند استراتژی کلیدی را همیشه در خاطر داشته باشید :

 • مهمترین کلمات را در اول قرار دهید.

فقط قسمتی از کپشن های طولانی در صفحه Feed نشان داده می شود پس با چند جمله اول مخاطب را متقاعد کنید که ادامه مطلب را نیز مطالعه کند.

 • سوال بپرسید.

اینکار باعث می شود مخاطب شما کامنت بگذارد و کامنت گذاشتن باعث افزایش Engagement شما میشود. در نتیجه برای افراد بیشتری نمایش داده می شوید.

 • از ایموجی استفاده کنید.

زمانی که چشم مخاطب به ایموجی می افتد ، توجهش جلب می شود. پس استفاده از ایموجی می تواند برای جلب توجه مخاطب بسیار مفید باشد.

 • از کپشن هایی با طول متفاوت استفاده کنید.

از کپشن های طولانی برای داستان ها استفاده کنید و از کپشن های خیلی کوتاه زمانی میتوانید استفاده کنید که تصویر شما ( عکس یا فیلم ) تمام محتوا را برساند و نیاز به توضیح نباشد.

در مقالات بعدی به طور مفصل درباره کپشن نویسی توضیح خواهیم داد.

۲۱- استوری اینستاگرام را بغل کنید.

در بعضی از نکات به استوری ها اشاره کردیم ولی استوری اینستاگرام آنقدر با ارزش است که باید جدا درباره آن بحث کنیم.

به طور خلاصه و مفید ، اگر فالوور بیشتری میخواهید باید از استوری های اینستاگرام استفاده کنید. نیم میلیارد کاربر اینستاگرام هر روز از استوری اینستاگرام استفاده می کنند و ٪۴۵ بیشترین استوری های دیده شده برای اکانت های بیزینس است.

استوری ها در رشد Engagement نقش به سزایی دارند. با توجه به آمار Instagram از هر ۵استوری یک استوری به دایرکت مسیج ختم می شود.

حتماً از هشتگ ها و Location در استوری های خود استفاده کنید.

۲۲- از ابزار‌ هایی‌که باعث مشارکت می شوند ، استفاده کنید.

استوری اینستاگرام ابزار هایی مثل نظرسنجی و با Question دارد که باعث می شود فالوور ها و یا بازدیدکنندگان شما به آنها جواب دهند و Engagement شما‌ را بالا ببرند.

۲۳- لایو اینستاگرام را امتحان کنید.

لایو اینستاگرام یکی از بهترین جاهایی است که میتوانید با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید.

از آنجایی که لایو اینستاگرام قابلیت کامنت گذاشتن و سوال کردن دارد شما به راحتی می توانید با مخاطب‌ ارتباط برقرار کنید ، اینکار باعث افزایش Engagement شما و در نتیجه باعث افزایش Reach شما می شود.

بعد از لایو شما می توانید لایو را ذخیره کنید و پس از ۲۴ساعت از پیج شما پاک می شود.

زمانی که شما لایو می گذارید برای فالوور های شما یک اعلان (Notification) ارسال می شود که باعث جلب شدن توجهشان به شما خواهد شد.

برای اینکه از طریق لایو مخاطبان جدید و فالوور های جدید جذب شوند می توانید با یکی از دوستانتان لایو بگذارید. با انجام اینکار فالوور های کسی که با شما لایو گذاشته شما و پیج شما را خواهند دید.

۲۴- اکثر استوری های خود را هایلایت کنید.

استوری ها بعد از ۲۴ساعت پاک می شوند. برای اینکه وقتی مخاطب جدیدی وارد پیج شما می شود بتواند استوری ها و محتوا های خوب شما را که قبلاً گذاشته اید بییند می توانید از هایلایت استفاده کنید.

۲۵- مسابقه برگزار کنید.

برای اینکه با استفاده از مسابقه فالوور جذب کنید ، در شرایط مسابقه ذکر کنید که مثلاً شرکت کننده باید یک نفر را تگ کند و هر ۲نفر پیج شما را فالو کرده باشند.

برای بیشتر شدن نتیجه میتوانید مسابقه اشتراکی برگزار کنید مثلاً با یک پیج دیگر که فالوور های خوبی هم داشته باشد. شرط مسابقه را این بگذارید‌ که هر ۲پیج را فالو بکنند.

نکته دیگری که می توانید استفاده کنید این است که از فالوور های خود بخواهید اعلامیه مسابقه شما را منتشر کنند ، اینکار باعث ایجاد اعتماد در فالوور های آنها خواهد شد.

۲۶- تبلیغات اینستاگرام را مد نظر بگیرید.

یکی از راه های کاربردی و سریع برای رسیدن به فالوور های جدید استفاده از تبلیغات است. مخاطب را با محتوا های تبلیغاتی شامل موقعیت ، دموگرافیک و علایق هدف قرار دهید.

به جز پست ها میتوانید از تبلیغات در استوری ها هم نتایج خوبی کسب کنید.

۲۷- استفاده از Instagram insights

این مورد در رابطه با استفاده از ابزار آنالیتیک اینستاگرام که Instagram Insights نام دارد است.

همانطور که در مقالات قبل توضیح داده شده شما با استفاده از ابزار های آنالیز اینستاگرام می توانید نقاطی را که باعث افزایش فالوور شما می شود بیابید و تمرکز بیشتری روی آن ها انجام دهید.

سخن آخر : نابرده رنج ، گنج میسر نمیشود.

فالوور ها و مخاطبان شما گنج های شما هستند. برای بدست آوردن گنج بیشتر نیاز به تمرکز بیشتر روی استراتژی های خود دارید. دنیای دیجیتال مارکتینگ بهتدین بستر برای ارتباط ، حفظ و نگهداری مخاطبان است. فراموش نکنید که همیشه به مخاطبان خود به چشم دوست نگاه کنید نه مشتری. هرچقدر که برای آنها وقت و انرژی بیشتری صرف کنید آنها نیز برای شما وقت و پولشان را صرف خواهند کرد. پس به فکر تولید محتوا های با ارزش باشید.

در تمام این مسیر من به عنوان دوست شما کنارتان هستم.