برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

Shadow ban چیست؟

سلام به همه دوستای عزیزم، امروز می خواهیم در مورد مطلبی صحبت کنم که در روند کسب و کار ما بسیار تاثیر گذاره و شاید از اتفاق افتادن آن خبر نداشته باشیم. نمیدونم چقدر با واژه Shadow ban شادوبن آشنا هستید اما با توجه به بررسی هایی که در زمینه مشاوره امنیت اینستاگرام انجام دادم متوجه شدم که بسیاری از افراد با این واژه ها آشنا نیستند و اگر هم با این واژه آشنا هستند نمی دانند که این اتفاق چگونه می افتد و چگونه می توان از این مخمصه نجات پیدا کرد. پس در این مطلب به بررسی آن می پردازیم که چگونه شادوبن به وجود می آید و چه تاثیر هایی روی پیج ما خواهد گذاشت.

 ”Shadow ban’’ شادوبن چسیت؟

در واقع یکی از جریمه‌های اینستاگرام محسوب می شود که شما یک یا چند خطا از نظر اینستاگرام را انجام داده اید و باعث شده است که شما شادوبن شوید و اینستاگرام شما را برای مدتی جریمه می‌کند. این جریمه تبعاتی را با خود همراه دارد که آنها را مورد بررسی قرار می دهیم. قبل از این که تبعات آن را مورد بررسی قرار بدهیم بهتر است بدانیم زمانیکه شما از طرف اینستاگرام جریمه می شوید چه اتفاقی برای پیج شما می افتد. اولین حالتی که برای شما پیش می آید این است که هیچ یک از پست های شما در صفحه اکسپلور اینستاگرام نمایش داده نمی شود و در هیچ یک از هشتگهایی که از طرفه شما برای آن پست انتخاب شده است دیده نمی شود.

زمانی که شما شادوبن میشوید احتمالاً یکی از فعالیت هایی را که در زیر به آنها اشاره می کنم انجام داده‌اید.

احتمالاً شما یکی از اپ های غیر رسمی اینستاگرام که قوانین اینستاگرام را نقض می کند استفاده کرده اید. بنابراین سعی کنید تمام اپلیکیشن ها و نرم افزارهایی که روی گوشی خود نصب می کنید و به اینستاگرام مربوط می شوند را از استورهای رسمی دانلود کنید.

از طرف دیگر امکان دارد شما محدودیتهای روزانه و ساعتی اینستاگرام را برای فالو کردن، کامنت گذاشتن و لایک کردن رعایت نکرده که این خود شامل جریمه اینستاگرام می شود. البته باید بدانیم که این محدودیت برای پیج ها و صفحه های مختلف متفاوت می باشد. اما معمولاً به این صورت است که شما می توانید در هر ساعت صد و پنجاه و  کامنت، شصت فالو و شصت آنفالو  انجام دهید که با توجه به الگوریتم های به روز شده اینستاگرام ممکن است تغییر کند.

از دیگر عوامل استفاده از هشتگ های غیر مرتبط هستند که به اسپم یا محتوا مجرمان نزدیک هستند و  باعث می شود که اکانت شما شامل جریمه اینستاگرام شود.

یکی از دلایل دیگر این است که از طرف کاربران دیگر ریپورت شوید و این یکی از مهمترین جریمه ها از سوی اینستاگرام محسوب می شود. برای اینکه این اتفاق نیافتد سعی کنید، از محتواهایی استفاده نکنید که کاربران را ترغیب کند تا شما را ریپورت کنند.

اما از کجا باید متوجه بشویم که دچار شادوبن شده ایم. متأسفانه با توجه به آماری که از کاربران مشاهده می کنم متوجه شدم که در این موضوع آگاهی زیادی ندارند، به طوری که هر اتفاقی که برای اینستاگرام آنها به وجود می آید فکر می کنند که شادوبن شده اند,بدون آنکه بخواهند بررسی کنند که آیا این اتفاق برای اکانت آنها افتاده است یا خیر. حالا قصد دارم چند راهکار ساده به شما نشان بدهم تا براحتی متوجه بشوید دچار این جریمه اینستاگرام شده اید یا خیر.

اما قبل از آن این نکته جالب را بدانید که پیج های خصوصی  ‘’Private’’به هیچ عنوان شادوبن نخواهند شد و این جریمه تنها برای پیج های عمومی اتفاق می افتد.

آیا من شادوبن شده ام؟

یکی از اصلی ترین راه ها برای اینکه متوجه بشوید دچار این جریمه شده اید یا خیر این است که از طریق سایت وارد یک اکانت اینستاگرام به جز اکانت خود شوید و در قسمت جستجوی نام کاربری و یوزرنیم نام پیج خودتان را جستجو کنید. اگر در قسمت جستجو نام کاربری شما پیدا نشد احتمالا شما دچار این جریمه شده اید. راه های دیگری هم برای متوجه شدن این موضوع وجود دارد.

www.mrsingaf.com

با چندتا از اکانت های دوستان خود که شما را دنبال می کنند، یک یا دو تا از هشتگ هایی که همیشه در زیر پست هاتون از آنها استفاده می کنید را در اینستاگرام جستجو کنید، اگر با اکانت دوستانتان نتوانستید آن هشتگ خاصی را که برای شما زیر پستتان است را ببینید دچار شادوبن شده اید. البته باید دقت کنید زمانی که می‌خواهید جستجو کنید هشتگ هایی را استفاده کنید که خیلی پر استفاده و محبوب نیستند و تعداد پست در آنها زیاد نیست تا بتوانید به راحتی پست مورد نظر خود را پیدا کنید.

www.mrsingaf.com

چگونه از شادوبن خارج شوم؟

اگر این اتفاق برای شما افتاده است نگران نباشید چرا که به راحتی میتوانید از آن خروج کنید. بهتر است برای مدتی در ابتدا روی اکانت خود هیچ گونه فعالیتی انجام ندهید و مواردی که در ادامه به شما خواهم گفت را انجام دهیم:

۱. برای چند روز سعی کنید هیچ پستی منتشر نکنید.

۲. تمامی هشتگ هایی که در چند روز اخیر گذاشته اید را حذف کنید و سعی کنید همیشه هشتگ ها را در کپشن قرار دهید نه در متن و کامنت.

۳. اگر در گروه‌هایی هستید مانند: گروه های تبادلی برای لایک ها و گروه هایی که با آنها در تعامل فعالیت دارید، برای مدتی از این گروهها خارج شوید و فعالیت خود را به عقب بیندازید.

۴. برای مدتی به هیچ عنوان از هشتگ ها استفاده نکنید.

۵. بهتر از صفحه خود را از بیزینس خارج کنید.

۶. به اینستاگرام ایمیل بزنید و موضوع پیش آمده را مطرح کنید.

۷. در آخر اگر از اپلیکیشن‌هایی استفاده می کنید که مورد تایید اینستاگرام نیست و غیر رسمی هستند، اپلیکیشن ها را پاک کنید و دیگر از آنها استفاده نکنید و همچنین رمز خود را عوض کنید تا آن اپلیکیشنهای غیر رسمی نتوانند از صفحه و اکانت شما سوء استفاده کنند.

www.mrsingaf.com

سخن آخر:

جریمه اینستاگرام و سایر شبکه های اجنماعی موضوعی است که در دنبای دیجیتال مارکتینگ بسیار اتفاق می افتد و اینستاگرام سخت گیری های خود را روز به روز در این مورد بالاتر می برد تا کسی نتواند از محتوای دیگران کپی کند و دیگران را از طریق فالو کردن و کامنت های بد مورد آزار و اذیت قرار دهد. زمان رفع این جریمه کاملاً مشخص نیست، اما طبق آمار و گزارش ها و همچنین تجربه من حدود دو هفته یا ۱۴ روز زمان میبرد. این جریمه برای چند بار اول قابل حل است که من روش های خلاص شدن از آن را برای شما نوشتم اما اگر شما قوانین اینستاگرام را برای بارهای متعددی نقض کنید ممکن است منجر به حذف شدن اکانت شما بشود و دیگر باید به مشاور دیجیتال مارکتینگ خود برای رفع این مشکل مراجعه کنید.